TROPHY WINNERS
Click on year to see previous winners

2017 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY
2nd
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46214.5Eileen & Dennis
2nd36Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot35CAnne Linnecor
2nd17CThor Shilliday
3rd2BRobert Terheege
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT39CDavid Bramble
2nd41BSimon & Katrina
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUPBEST COLLECTION (CLASS 1)
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHYBEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)
JOE STANWAY CHALLENGE CUP HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSES
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUPHIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSES
THE REVELL CUPHIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOW
THE BOB WOOD ROSE BOWLBEST FLOWER
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELDBEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)
VIC GOODYEAR TROPHY47MOST IMPROVED PLOTSharon & Peter
BEST POTATO CROP
2nd
3rd
HEAVIEST PUMPKIN
2nd
3rd
TALLEST SUNFLOWER
2nd
3rd
PRESIDENTS CUPBEST FRONT
FOUNDER'S JUBILEE CUP2BBEST NEWCOMERRobert Terheege
BEST SCARECROW46Eileen & Dennis
2ndSocial ClubSimon Hughes
BEST HANGING BASKET
2016 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36120Jason Hodges
2nd4666Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46Eileen & Dennis
2nd36Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot35CAnne Linnecor
2nd=21CBrian Roberts
2nd=29BMartin Yates
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT21AColin Jones
2nd8BMartyn Clarke
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36BEST COLLECTION (CLASS 1)Jason Hodges
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY8CBEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)Phil Champion
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL36BEST FLOWERJason Hodges
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD36BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Jason Hodges
VIC GOODYEAR TROPHY47MOST IMPROVED PLOTSharon & Peter
BEST POTATO CROP37C35lb 12ozJohn Craggs
2nd4624lb 6ozEileen & Dennis
3rd21A23lb 10ozColin Jones
HEAVIEST PUMPKIN1396lb 12ozRichard Furley
2nd14B72lb 12ozJeffrey Jones
3rd2439lb 8ozElaine Hayward
TALLEST SUNFLOWER369'4"Jason Hodges
2nd468'6"Eileen & Dennis
3rd35C8'5 1/2"Anne Linnecor
PRESIDENTS CUP46BEST FRONTEileen & Dennis
FOUNDER'S JUBILEE CUP29BBEST NEWCOMERMartin Yates
BEST SCARECROWSocial ClubSimon Hughes
2nd46Eileen & Dennis
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges
2015 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36 102Jason Hodges
2nd4662Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46Eileen & Dennis
2nd36Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot21CBrian Roberts
2nd1AJo Murpy
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT21AColin Jones
2nd8BThor Shilliday
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36BEST COLLECTION (CLASS 1)Jason Hodges
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY21ABEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)Colin Jones
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL42BEST FLOWERAllan Redfern
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD11BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Paul Jones
VIC GOODYEAR TROPHY1BMOST IMPROVED PLOTPeter Lane
BEST POTATO CROP38C54lbs 8ozHaydn Williams
2nd4652lbs 8ozEileen & Dennis
3rd21A24lbsColin Jones
HEAVIEST PUMPKIN2075lbsTony Simmonds
2nd4349lbsMike Hubball
3rd4644lbsEileen & Dennis
TALLEST SUNFLOWER38C10' 8 1/2"Haydn Williams
2nd37C10' 3 1/2"John Craggs
3rd469' 7"Eileen & Dennis
PRESIDENTS CUP18BEST FRONTMike Lune
FOUNDER'S JUBILEE CUP1ABEST NEWCOMERJo Murphy
BEST SCARECROW27AAmelia Day
2nd46Eileen & Dennis
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges
2014 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY3690Jason Hodges
2nd4674Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46184.5Eileen & Dennis
2nd36166.5Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot35CAnne Linnecor
2nd21CBrian Roberts
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT37APeter & Sharron Griffiths
2nd21AColin Jones
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP46BEST COLLECTION (CLASS 1)Eileen & Dennis
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY19BEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)Eugene Reynolds
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL11BBEST FLOWERReg Kearsley
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD37ABEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Sharon Griffiths
VIC GOODYEAR TROPHY8BMOST IMPROVED PLOTEugene Reynolds
BEST POTATO CROP37C33lbsJohn Craggs
2nd1117lbsPaul Jones
3rd1814lbsMike Lune
HEAVIEST PUMPKIN38C89lbsHaydn Williams
2nd1140lbsPaul Jones
3rd4339lbsMike Hubball
TALLEST SUNFLOWER1110' 1 1/2"Paul Jones
2nd10A9' 1/4"Nick Sakwa
3rd2B8' 5"Pat Sakwa
PRESIDENTS CUP46BEST FRONTEileen Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP21ABEST NEWCOMERColin Jones
BEST SCARECROW46Eileen Roberts
2nd21AColin Jones
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges
2013 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36104Jason Hodges
2nd37A45Peter & Sharon Griffiths
3rd4620Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46175.5Eileen & Dennis
2nd36166Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot21CBrian Roberts
2nd35CAnne Linnecor
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT37APeter Griffiths
2nd47AAlan Perkins
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP11BEST COLLECTION (CLASS 1)Pal Jones
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY23CBEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)John Mills
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL37ABEST FLOWERSharon Griffiths
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD36BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Jason Hodges
VIC GOODYEAR TROPHY18MOST IMPROVED PLOTMike Lune
BEST POTATO CROP3752lbs 12ozJohn Craggs
2nd38B38lbsHayn Williams
3rd41C36lbsPeter Cooke
HEAVIEST PUMPKIN43117lbsMike Hubball
2nd38B69lbsHaydn Williams
3rd861lbsJohn Davies
TALLEST SUNFLOWER3410' 10"Sheila Roberts
2nd4610' 4 1/2"Eileen Roberts
3rd10A10'2"Nick Sakwa
PRESIDENTS CUP46BEST FRONTEileen Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP37ABEST NEWCOMERPeter Griffiths
BEST SCARECROW35CAnne Linnecor
2nd16AHazel Robinson
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges